Refinancujeme hypotéku – Jak a kdy?
Zdá se, že s refinancováním hypoték se v posledních několika letech doslova roztrhl pytel. Ono zdání však potvrzují i reálná čísla z hypotečního trhu. Refinancování hypotečních úvěrů je tak dokonce tahounem celého trhu s hypotékami.
Pokud splácíte hypotéku, zřejmě vás však spíše zajímá, zda na tomto splácení můžete nějak ušetřit a pokud ano, tak jak a kdy je na to nejvhodnější doba. To se dozvíte v následujících řádcích.
Zlevněte si hypotéku díky refinancování
Refinancování hypotéky vypadá jako skvělý způsob, jak si její splácení co nejvíce ulehčit a v závěru zaplatit výrazně méně. Celý proces probíhá následovně. Ve vhodný okamžik se porozhlédnete po finančním trhu, najdete nabídku refinancování, která vám splácení zlevní, a o toto refinancování cizí banku požádáte. Banka si vás samozřejmě prověří a v ideálním případě vám refinancování stávající hypotéky schválí. Současnou hypotéku za vás staré bance splatí a vám poskytne úvěr nový s výhodnějšími podmínkami. Vedle subjektu, kterému budete dále splácet, se také změní subjekt, který bude mít k vaší nemovitosti zástavní právo.
Kdy refinancovat?
Ač vše vypadá ideálně, je třeba si říct, že ne vždy musí být refinancování výhodné. Sjednat nový úvěr typicky něco stojí. Tisíc korun bude stát také záměna subjektů v katastru nemovitostí. Vedení nového úvěru může být rovněž dražší než v případě prvního. To vše je nutné zohlednit. Vedle toho je potřeba zohlednit také fakt, že obíhání bank a úřadu bude stát nějaký čas. A bezpochyby také nervy. Největší kámen úrazu si však necháváme na konec. Ve většině případů se refinancování hypotečního úvěru vyplatí v jediný okamžik, kterým je konec fixace stávající hypotéky. Je-li ještě na hony vzdálený, bude třeba s refinancováním počkat. Mimo tento čas je totiž třeba zohlednit poplatek za předčasné splacení hypotéky, který bilanci výhod a nákladů refinancování zpravidla pošle do výrazně červených čísel. Takové refinancování hypotéky pak samozřejmě nemá valného smyslu.