TOPlist

Jak jsou na tom úrokové sazby u hypoték v roce 2019?

(Komerční sdělení) Ve svém okolí byste zřejmě nenarazili ani na jednoho člověka, který v životě nezatoužil po bydlení ve vlastní domácnosti. Pravda, bydlení v pronájmu a nebo u rodičů je sice mnohem pohodlnější, jenže na druhou stranu nepřináší takový požitek a prostor pro seberealizaci vlastních snů. Pokud hodláte v brzké době zvednout kotvy a začít s uskutečňováním svých cílů, určitě pokračujte ve čtení tohoto článku. Dozvíte se v něm totiž, jaké úrokové sazby pro hypotéky jsou připraveny pro rok 2019 a čemu všemu podléhají. Na co tedy ještě čekáte? Zjistěte si během několika minut potřebné informace, bez nich se dnes rozhodně neobejdete!

Co výši úrokové sazby u hypoték v roce 2019 ovlivňuje?

  • typ a účel úvěru
  • míra LTV
  • typ úrokové sazby
  • délka fixace úrokové sazby
  • doba splatnosti úvěru
  • bonita klienta

Určitě vám došlo, že ne každému klientovi jsou u bankovních či nebankovních společností nabízeny stejné podmínky. Ty se totiž liší na základě konkrétních požadavků a také informací o jednotlivých žadatelích. Hypotéka je v prvé řadě závislá na typu a účelu daného úvěru. Nejznámější možnosti využití hypotéky jsou koupě nemovitosti (rodinného domu, bytu, rekreačního objektu), stavba domu, rekonstrukce, vypořádání dědictví, koupě podílu v družstvu, vypořádání společného jmění manželů, zvýhodnění půjček nebo refundace.

Dále také hodně závisí na míře LTV, což je vlastně poměr požadovaného úvěru k odhadní ceně nemovitosti. Vysvětleme si na konkrétním příkladu, co se pod pojmem LTV v rámci hypoték skrývá. Pokud například kupuji nemovitost za jeden milion korun a od banky potřebuji půjčit 800 000 Kč, je míra LTV určena na 80 %.

Na typu hypotéky také velice záleží, známe totiž rovnou tři. První je klasická účelová hypotéka,  která je zároveň nejčastěji využívaná. Účelová hypotéka 2019 má zajištěné splácení na základě zástavního práva k této nebo jiné nemovitosti. Dále existuje také neúčelová hypotéka, které se jinak říká „americká“. Tu poskytují bankovní i nebankovní subjekty. Používá se zejména v případech, kdy lidé hodlají zkonsolidovat své úvěry a nebo chtějí získat finance pro svůj podnikatelský záměr. Australská hypotéka je kombinaci dvou předchozích. Je výhody spočívají v tom, že čím více si půjčíte, tím nižší je úroková sazba.

Další důležité věci, které ovlivňují úrokové sazby hypoték

Záleží také na fixaci úrokové sazby. Nejvýhodnější úrokovou sazbu získáte v případě, že se rozhodnete pro fixaci na pět let. Delší fixace je naopak výhodná ve chvílích, kdy nechcete během několika let měnit výši splátek ani úrok, který vám byl nabídnut. Důležitým ukazatelem je pak i doba splatnosti. Zákonitě platí, že čím je delší doba splatnosti, tím méně měsíčně zaplatíte. Na druhou stranu ovšem na úrocích zaplatíte i mnohem více, takže je jen na vás, co uznáte za výhodnější.

Společnosti poskytující hypotéky se řídí také podle bonity klienta. To není na finančním trhu žádná novinka, platí to tak i v případě půjček ostatních. Ani půjčky v hotovosti toho nejsou ušetřeny. Poskytovatelé si musí být jisti, že daný člověk dokáže dostát svým závazkům, nespadne do dluhové pasti a nepřipraví tak společnost a podstatnou řádku peněz.

Závěrečné shrnutí

Doufáme, že vám nyní jsou všechny věci kolem úrokových sazeb u hypoték mnohem jasnější než předtím. Svět finančnictví se na první pohled může zdát skutečně velice složitý, jak ale později poznáte, stačí mít pouze dostatek informací a všechno se najednou zjednoduší. Pokud plánujete začít s realizací svých snů v dohledné době, určitě si zjistěte, jaké máte momentálně možnosti. Je totiž pravidlem, že rok od roku se hypotéky získávají daleko složitěji. Proč tedy kvůli nerozvážnosti přijít o výhodnější podmínky?

Toto je komerční sdělení. Provozovatel neovlivňuje jeho obsah ani není jeho autorem.