TOPlist

Je družstevní vlastnictví bytu překážkou pro uzavření hypotéky?

Mnoho lidí vám bude tvrdit, že na družstevní byt nedostanete hypotéku. Je to částečně pravda. Ovšem skutečně jen částečně. I na koupi družstevního bytu lze získat hypotéku. Dnešní článek prozradí, jak toho dosáhnut.

Jaký je rozdíl mezi družstevním vlastnictvím bytu a osobní vlastnictvím bytu?

Pro banku či jinou finanční instituci je skutečně nejzásadnějším problémem to, že byt nenabudete do osobního vlastnictví. Hned ozřejmíme proč. Máte-li byt v osobním vlastnictví, je vaším majetkem a můžete jím volně disponovat. Můžete ho tedy prodat, pronajmout či zatížit služebností nebo zástavním právem. Trochu odlišná je situace u bytů družstevních. Ty totiž nepatří družstevníkovi, tedy obyvateli bytu, nýbrž družstvu, jakožto právnické osobě. Ptáte se, za co tedy při „koupi“ družstevního bytu platíte? V takovém případě nekupujete byt, ale podíl ve družstvu, kterému byt patří. Je to podobné, jako byste kupovali podíl v obchodní společnost, třeba ve společnosti s ručením omezeným či v akciové společnosti. S družstevním podílem se pak pojí právo užívat konkrétní byt. Tím jsou tedy právní okolnosti bydlení v družstevním bytě vysvětleny.

Místo hypotečního úvěru zkuste úvěr předhypoteční

Jelikož nemůžete byt zatížit zástavním právem, možné by to bylo jen se souhlasem vlastníka, tedy družstva, nemůže vám banka poskytnout hypotéku. S tou se totiž ze zákona pojí zajištění zástavním právem k nemovitosti. Zkusit však můžete takzvanou předhypotéku. V čem spočívá? Pro tento úvěr je důležitý fakt, že družstevní byt v krátké době nabudete do osobního vlastnictví. Nejčastěji banky vyžadují, abyste se vlastníky bytu stali do jednoho roku. Aby vám banka tento typ úvěru poskytla, je nutné doložit, že družstvo s převodem z družstevního do osobního vlastnictví souhlasí. Předhypotéku poté následuje standardní hypoteční úvěr tak, jak ho známe.

Zajištění jinou nemovitostí

Jak bylo řečeno, pro hypotéku je naprosto klíčové zajištění zástavním právem k nemovitosti. Nikde však není řečeno, že musí být zastavena nemovitosti, kterou penězi z úvěru financujete. Máte-li tedy jinou, dostatečně hodnotnou nemovitosti, můžete zatížit zástavním právem ji. Pamatujte však, že její hodnota bude muset zpravidla přesáhnout hodnotu úvěru, který budete chtít čerpat. Maximálně některým bankám bude stačit, že se její hodnota vyrovná. V takovém případě však půjde o 100% hypotéku, kterou banky poskytují jen v případě dobré bonity klienta, ale i tak si tito klienti slušně připlatí. Druhou možností je poprosit někoho blízkého, který vlastní zastavitelnou nemovitost. Vězte, že se do tohoto kroku bude málokomu chtít. Není divu. Závazek je to obrovský, a proto byste neměli na nikoho tlačit.

Alternativa v podobě úvěru ze stavebního spoření

Pokud neuspějete ani s jinou nemovitostí, naskýtá se vám ještě možnost vzít si úvěr ze stavebního spoření, pro který nebývá třeba zastavovat nemovitost. Jeho čerpání je však vázáno na předchozí spoření v rámci stavebního spoření. Zároveň je nutné mít naspořenou dostatečně vysokou částku. Pokud ani tyto podmínky nesplňujete, budete se muset pravděpodobně poohlédnout po jiném bytě, neboť družstevní byt nebudete mít jak financovat.