Nízké úroky u hypoték ve světle aktuálního vývoje na trhu s realitami
S železnou pravidelností v médiích slýcháme a čteme, že úrokové sazby hypoteční úvěrů zase o několik desetinek klesly, a dostaly se tak na nová historická minima. Zprávy jsou to vesměs pozitivní, což se odrazilo i na zájmu Čechů o hypoteční úvěry. Kdo se však dívá pouze po úrokové sazbě, mohl by prohloupit.
Aktuální výše úrokových sazeb u hypotečních úvěrů
Zní to velmi lákavě. Nastěhovat se do vlastního a hypotéku na úroku přeplatit jen o přijatelnou sumu peněz. Že k neustálému poklesu úrokových sazeb skutečně reálně dochází, potvrzují i čísla České národní banky. Podle nejnovějších šetření naší centrální banky činí průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů poskytnutých tuzemských domácnostem 2,1 % p. a. Jde přitom o reálná čísla vycházející ze skutečně uzavřených smluv, nikoliv o srovnání „sazeb již od 1,59 % p. a.“, které nalezneme v inzercích bank. O tom, kolik však klient bance nakonec na úroku zaplatí, nerozhoduje pouze současná úroková míra, ale také ta v letech následujících. Po 2, 3 či 5 letech, kdy klientovi skončí fixace hypotéky, mohou být tržní úrokové sazby na úplně jiných úrovních. To může řadě klientů zkomplikovat splácení jejich hypotéky. Odhadovat vývoj úrokových sazeb hypoték v příštích 20 či 30 letech by ovšem bylo doslova věštěním z křišťálové koule. Minimálně podle prohlášení zástupců některých bank by však v souvislosti s přijetím novely zákona o spotřebitelském úvěru, která klienty oprostí od nutnosti platit vysoké sankční poplatky za předčasné splacení hypotéky (např. při prodeji nemovitosti), mohly úrokové sazby mírně povyrůst.
Ceny nemovitostí na vzestupu
Nebývalý zájem Čechů o hypotéky, a tedy i o nemovitosti, pořádně rozpumpoval realitní trh. Poptávka po nemovitostech převýšila nabídku, takže výjimkou nejsou ani aukce nemovitostí, při kterých se jednotliví zájemci o konkrétní nemovitost předhánějí s vyšší kupní cenou. V Praze se k tomu navíc přidává nedostatek nových bytů, neboť nových stavebních záměrů je schvalováno minimum. Výsledkem je logicky vzestup cen nemovitostí, především bytů. V minulém roce tak ceny bytů v průměru poskočily o úctyhodný 6,3 %. Ve velkých městech to bylo někdy dokonce o 10 %! Značně rostly rovněž ceny stavebních pozemků. Lépe na tom byly pouze rodinné domy, jejichž ceny stagnovaly či jen mírně rostly. Tyto skutečnosti se projevily i na výši hypoték, které si zájemci o vlastní bydlení braly. Průměrná výše hypotéky totiž nově překročila 2 mil. korun. To se může v budoucnu neblaze projevit na schopnosti klientů splácet v případě, že úrokové sazby hypoték porostou. Podle mezinárodního srovnání s vyspělými státy je však patrné, že ceny nemovitostí na tuzemském trhu mohou i nadále růst a více se přibližovat těm v západní Evropě.