TOPlist

Prescoring – Klient pod drobnohledem banky

Chcete-li si vzít hypotéku, počítejte s tím, že si vás banka dobře prověří. Zajímat se bude nejen o vaše příjmy a výdaje, ale projede si i registry dlužníků a chladnou jí nenechají ani další informace, které jí budete muset sdělit.

Co všechno se při prescoringu posuzuje?

V úvodu jsme si ve stručnosti nastínili, co všechno si banky o případném budoucím dlužníkovi zjišťují, případně co jim on sám musí sdělit. Jak dopodrobna a co přesně se zjišťuje, závisí na konkrétní bance. Proces prescoringu se tedy v různých bankách liší. Rozhodně však bude jeho součástí posouzení vašich příjmů a výdajů. Ty však zpravidla není nutno v této fázi dokládat. Dále bude posouzena výše požadované hypotéky a její účel. Při návštěvě pobočky budete rovněž vyzváni k předložení dokladu totožnosti. Údaje z něj poslouží k porovnání se záznamy v registrech dlužníků. Ty mají pro prescoring velký význam. Ke každému záznamu se však nepřistupuje stejně, a zaměstnanec banky bude proto u každého zvažovat jeho závažnost směrem k riziku budoucího nesplácení. Pro posouzení žádosti budou rovněž důležité informace, které o sobě vyplníte do dotazníků. Ten může mít i několik stránek.

Výstup prescoringu

Potom co banka dokončí prescoring (i více než týden) vám buď sdělí svou nabídku, tedy úrokovou sazbu, za kterou je vám ochotna půjčit, či vám sdělí, že jste pro ni příliš rizikový klient. V prvém případě se podívejte, zda není nabízená úroková sazba v hrubém nesouladu s inzerovanou sazbou, která vás původně přilákala právě do této banky. Je možné, že v jiné bance by vám nabídli lepší podmínky. Zároveň nezapomínejte, že vedle úroku budete pravděpodobně platit také různé poplatky, které se promítnou v tzv. RPSN hypotéky. V druhém případě zvažte, zda jste s výší hypotéky nepřecenili své síly, rozumějte příjmy. Je možné, že si požadovaný standard bydlení zkrátka nemůžete dovolit. Pokud jsou za negativním prescoringem záznamy v registrech dlužníků, bylo by rozumné prvně zkusit splatit současné dluhy a až poté si brát hypotéku. I kdyby vám totiž některá z bank či jiných finančních institucí půjčila, vyšla by vás taková hypotéka velmi draho.

Doklady pro prescoring

Pokud se chystáte do banky kvůli prescoringu, budete potřebovat minimálně doklad totožnosti kvůli prověření záznamů v registrech dlužníků. V řadě bank po vás však budou chtít i potvrzení o příjmech či výpisy z účtů. Zaměstnanec banky si tak bude moci udělat podloženější názor na vaší finanční situaci. Pokud však doklady o vašich příjmech a výdajích chtít nebude, neměli byste je přesto zkreslovat. Dojde-li poté na dokladování příjmů, banka bude tento váš krok vnímat velmi negativně a velmi pravděpodobně změní i nabízenou úrokovou sazbu odpovídající vašim skutečným příjmům.